I. MOI Akadémia

Optometrista beszámoló

2024. 09. 06-07-én megrendezésre került a Magyar Optikus Ipartestület MOI Akadémia koncepciójának első rendezvénye az Aquaworld Resort Spa termeiben, ami két napos optometrista pontszerző- és a szombati napon optikus továbbképzésből állt. 

Sok kollégával találkozhattunk mindkét napon és egyértelműen megállapítható, hogy az optometristák a továbbképzéseken a szakmai pontok megszerzésének kötelezettsége mellett hatalmas tudásvággyal is fel vannak vértezve. A képzés szervezése során ihletet merítettünk a különböző szakmai csoportokban és a mindennapokban folyó eszmecserékből, melyeknél megfigyelhető, hogy állandóan kiemelt téma a szemészeti osztályok, szakrendelők és az optikai szaküzletek kooperációja során felmerülő problémák, valamint azok hellyel-közzel sikeres megoldása. Az anamnézis felvétele során a javarészt optikában dolgozó optometristák lehetőségei ideálisabbak, mint az állami intézményekben történő látásgondozásban és ennek tükrében pedig a kórelőzmény részletes megismerésének felelőssége is jelentős részben rájuk hárul. A témakör emellett azért is került a mostani továbbképzés fókuszába, mert egy olyan pont, ahol a megfelelő irányelvek ismeretében lehetőség nyílik az optometristáknak és a szemész szakorvosoknak kölcsönösen segíteni egymás tevékenységét, ami pedig elősegíti a legfontosabb célt, hogy el tudja látni a szakma a sokasodó szemészeti problémákkal küzdő társadalmunkat.  

Dr. Kovács Illés PhD szemész szakorvos nyitotta a pénteki napon az előadások sorozatát, aki az optometrista képzés vezetője a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán. Docens Úr már számtalan szakmai előadással bővítette hallgatóinak tudását, ezúttal is hangsúlyozta mennyire fontos az, hogy a szemész szakorvosok és az optometristák megismerjék, valamint támogassák egymás tevékenységét, ennek pedig kiváló módja az, ha mindkét fél részt vesz a megszervezett kongresszusokon. A réslámpás vizsgálat rejtelmeiről tartott előadást Docens Úr és rendkívül hasznos gyakorlati tippeket adott hallgatóinak az optikákban megtalálható eszköz mindennapi diagnosztikai használatához, feltárva az ok-okozati tényezőket is.

A következő előadó Lendvai-Vass Katalin optometrista volt, aki a kórelőzmény megismerésének lépéseit ismertette az általános-, a családi- és a szemészeti anamnézistől kezdve egészen a visus felvételéig, egy rendkívül részletes, valamint a páciensekkel empatikus megközelítéssel. Optometristaként munkáját szemész szakorvosokkal együtt végzi, rendszeresen vesz részt jótékonysági, esélyteremtő látásgondozási tevékenységekben és ezúttal is hozott hallgatóinak tanulságos esetet ismertető diát előadásában.

Tiszafalvi Gábor optometrista előadásában a binokuláris látásvizsgálat jelentőségét és annak lépéseit ismertette, azzal a nem titkolt céllal, hogy hallgatóit közelebb hozza a folyamathoz, ami egyébként sokaknak bonyolultnak és talán még ijesztőnek tűnhet. Az előadó optikus mesterként, a családjával közösen vezetett üzletben folytatott munkáját rendszeresen kiegészíti az optikus és a Semmelweis Egyetem optometrista képzésén végzett lelkiismeretes oktatói tevékenységével, és előadása ezúttal is a problémamegoldást helyezte a középpontba, olykor a későbbi szemüvegkészítési folyamatokra kitérve. 

A következő előadó, Dr. Barta Ágnes szemész szakorvos volt, aki kifejezetten a gyógyszerkészítmények és a száraz szem látásvizsgálatra kifejtett hatásaira fókuszált előadásában, tapasztalatait és a javasolt teendőket is megosztva hallgatóival. Adjunktus Asszony jelenleg a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház szemészeti osztályán és optikai szaküzletben is megtalálható a szakrendelésen, így látásgondozási tevékenysége széleskörű, előadásában pedig ismertette, hogy pontosan mit és miért fontos a leggyakrabban javasolt gyógyszerek tükrében mérlegelnünk optometristaként.

A rövid szünetet követően egy már jól ismert előadó páros, Andorfi Tamás optometrista, egészségügyi mérnök és Szedő Gergely optometrista tartott előadást, a corneán lehetséges modern mérésekről a keratometriai, topográfiai, valamint hullámfront-analízist használó módszerek és azok jelentőségének ismertetésével. Az előadók szemész szakorvosokkal végzett közös munkája és folyamatosan fejlesztett tudásuk emeli az optometrista hivatás megbecsülését, mindketten rendelkeznek szemészeti klinikai tapasztalattal és mindkettejükkel találkozhattunk már oktatási helyzetben is, hiszen folyamatosan felkért előadók a szakmai rendezvényeken. 

Az első nap előadás sorozatát pedig Dr. Tönköl Tamás szemész szakorvos zárta, aki kifejezetten a miópiás páciensek anamnézis felvételének fontos lépéseire koncentrált, és ismételten felhívta hallgatói figyelmét arra, hogy „nem létezik biztonságos myopia”, hiszen a fénytörési hiba nagy mértékben hajlamosít a szürkehályogra, az ideghártya leválásra és az egyéb maculopáthiák előfordulására. Főorvos Úr tevékenysége nem véletlenül ismert, hiszen már az egyetemen is többek között az általa írt tankönyvből alapozhatják meg kontaktológiai tudásukat az optometristák. Szakmai tevékenysége úttörő és hiánypótló a kontaktológia, az orthokeratológia, a myopia kontroll, az oktatás területén is, bizalmát az optometristák munkája és képzése felé pedig folyamatosan bizonyítja előadásaival.

Az első nap egy kerekasztal beszélgetéssel zárult, melyen Dr. Tönköl Tamás, Kovács György és Sigmond István vett részt, és nem utolsó sorban a kedves hallgatók, mert kifejezetten interaktív, a szemész szakorvos és az optometrista közös munkáját taglaló diskurzus kerekedett. Számomra a továbbképzés legnagyobb öröme volt ezen a beszélgetésen részt venni, mert beszélgetőtársaim megosztották velünk tapasztalataikat és a hallgatók pedig az egy-egy rendszeresen felmerülő gyakorlati nehézségre kialakított „jó gyakorlataikat”, melyekkel a mindennapi munkájukat segítik. Sokszor az optika szakmában hajlamosak vagyunk a törvényekben leírt és a gyakorlattal már nehezen összeegyeztethető problémákra a külső megoldást várni, de közben meglehet, a változás az olyan kötetlen, kedves hangú beszélgetésekben rejlik, mint amilyenek a finom vacsora mellett kerekedtek végül aznap este. Regionálisan ugyan akadnak eltérések, de az egészen biztos, hogy egymástól tanulva, egymással kommunikálva és egy jobb rendszer alapjait építve, van lehetőség jelentősen javítani a sok nehézség ellenére is a magyarországi látásgondozást. 

2024. 09. 07-én az első előadó Dr. Serfőző Csilla PhD, szemész szakorvos, gyermekszemész szakorvos volt, aki az optometristák lehetőségeit ismertette a kancsalság szűrése és vizsgálata során. Doktornő munkája során rendkívül sokrétű látásgondozási tevékenységet végez és saját videós anyaggal is demonstrálta hallgatóinak az általa bemutatott jelenségeket. A téma informatív, gyakorlatias megközelítése, és az, ahogyan hallgatóival megosztotta a munkája során szerzett kincset érő tapasztalatait, lehetőséget ad az optometristák tevékenységét és oktatását emelni, melyet egyébként rendszeresen hangsúlyoz is az előadó.  

A nap második előadója Dr. Szamosi Anna, szemész szakorvos, gyermekszemész szakorvos volt, aki kifejezetten a fejfájás típusokra fókuszált és azok jelentőségére a látásvizsgálattal kapcsolatban. Adjunktus Asszony a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájáról és az optometrista képzésről is ismerős lehet az optometristák számára, mert gyógyító tevékenysége mellett mindig szakít időt a tudás átadására, mint ahogyan most is komplex képet festett a fejfájás panaszának szemészeti megítéléséről, melynek jelensége szerepel a 10 panasz között, amivel segítségért fordul egy páciens.

Dr. Bálint András, szemész szakorvos, előadása során ismertette a szürkehályogot korrigáló műtéti eljárásokat és ennek megfelelően a beavatkozáson már átesett páciensek optikai korrekciós stratégiáit. Adjunktus Úr jelenleg a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház szemészeti osztályán dolgozik, és azok közé a szemész orvosok közé tartozik, akik ismerősök az optikai szaküzletek és a szemüvegek világában is. Előadása során sok, a gyakorlatban felmerülő kérdésre adott hallgatóinak választ.

A kellemes, közösen eltöltött ebédet követően Kalóz Melinda optometrista előadása következett, aki azokat a funkcionális látásvizsgálati módszereket ismertette meg hallgatóival, melyeket alkalmaz a lelkiismeretes munkája során azzal a céllal, hogy minél több mérési eredménye legyen a megfelelő korrekció felírásához. Részletesen, egy gyakorlati példán keresztül, a funkcionális optometria izgalmas eszközeit bemutatva nyújtott betekintést az előadás a hallgatók számára abba, miként szerezhet a szakember egy körültekintő látásvizsgálattal teljes képet arról, hogy a páciens pontosan hogyan használja a látását a mindennapokban.

Szabó Krisztián optometrista előadásában ismét a skiaszkópia témakörét helyezte a fókuszba, melyet szinte minden páciensénél alkalmaz, és annak jelentőségét hangsúlyozta az anamnézis felvétele során a téves korrekciók felírásának elkerülése érdekében. Optometristaként gyermekszemész-, szemész szakorvosokkal végzi munkáját a mindennapokban és mindig nyitott megosztani tapasztalatait, megszerzett tudását másokkal is. Előadása során ismertette a skiaszkópia alapelvét és számos olyan tanulságos esetet is bemutatott, amelynél a korrekciós stratégia döntéseit segítette az általa „fénykardnak” becézett eszköz.  

A pontszerző továbbképzés második napját pedig Dr. Fedeles Máté pszichiáter szakorvos előadása zárta, melyben hasznos kommunikációs stratégiákat mutatott be azzal a céllal, hogy segítse az optometristáknak megteremteni páciensük számára azt a bizalmas környezetet, amelyben a valós panaszok kiderülhetnek. A jó megközelítés a kulcsa a későbbi sikeres diagnózisnak és az anamnézis központú továbbképzés tudásanyagának méltó lezárása volt a könnyed, jó humorú, az empátia fontosságát hangsúlyozó előadás egy olyan orvostól, akinek mindig akad egy mosolya és jó szava mindenkihez. 

Ismerjük a jelentőségét, mégis olykor hajlamosak vagyunk a kórelőzmény megismerése felett az optikában elsiklani, pedig optometristaként van lehetőségünk körültekintően felvenni páciensünk anamnézisét, mellyel segítjük a saját, valamint a szemész szakorvosok munkáját is. 

Az Optometrista Szekcióval kiemelten fontosnak tartjuk azt, hogy kövessük a szakma korszerű irányelveit és hogy a résztvevők visszajelzéseit figyelembe véve szervezzük a további képzéseket is. Már most rengeteg tervet megfogalmaztunk, de szeretettel várjuk a javaslatokat a későbbi események tematikáját és az előadók személyeit illetően, hiszen az optika szakma színessége végtelen mennyiségű témakört nyújt. Szívből köszönjük minden előadónk munkáját, kedvességét, nyitott hozzáállását és a résztvevők megtisztelő figyelmét!

És végül pár szívünknek oly kedves visszajelzés:

„Igazán gondolatébresztő, tartalmas, előadásokat hallottam, nagyon jó előadóktól. A rendezvény megerősített abban, hogy jó dolog és kötelességünk is folyamatosan fejlődni.” Márkus-Köbli Ildikó

„Az első MOI Akadémia rendkívül jól szervezett szakmai konferencia volt, ahol az előadások tartalma hiánypótló és átfogó volt. Bár a legtöbb témával már korábban is tisztában voltam, mégis volt néhány olyan új gondolat vagy megközelítés, amely inspirált, hogy mélyebben foglalkozzam bizonyos területekkel. Összességében hasznos és gondolatébresztő élmény volt.” Metzger Alexandra

„Kíváncsian vártam az első MOI Akadémiát és azt kell mondjam nem csalódtam! Az előadások és az előadók is mind nagyon jók voltak. Pénteken, a vacsora előtti kerekasztal beszélgetésen egy kötetlen eszmecsere keretén belül, pedig mindenki elmondhatta véleményét, hozzászólhatott a témához. Remélem hasonló beszélgetésre lesz még lehetőség. Nekem az abszolút pozitív volt még, hogy az előadások, a szállás, az étkezés mind egy helyen voltak, így tudtuk magunkat tartani a programhoz. Vidékiként mindig több szervezést igényel egy-egy ilyen eseményre elmenni. Ha a következő MOI Akadémia is ilyen szuperül lesz megszervezve, én biztosan ott leszek!” Nyakas Márta

„Kíváncsian vártam, vajon tudnak-e számomra új dolgokat prezentálni az előadók. 

Hát igen… nem is keveset :) Sok előadásban voltak hasonló témák, de mindegyik figyelemfelkeltő és informatív volt. Az előadók felkészültek voltak, a témák pedig nem közhelyesek. Várom a II. MOI akadémiai napokat!” Somos Tamás

„Az első MOI Akadémia……………? Az elnevezés számomra azt sugallta, hogy a szervezők folyamatosságot, stabilitást és magas szakmai minőségen alapuló képzéseket tűztek ki célul. Az első, kétnapos alkalom a képzések minőségét, az előadások anyagainak gyakorlati felhasználhatóságát, az előadók felkészültségét, a szervezés magas minőségét tekintve beváltotta a hozzá fűzött reményeket! Köszönjük!!!” Sigmond István

„Nagyon örültem a felkérésnek, hogy előadóként részt vegyek az I. MOI Akadémián, mert fontosnak tartom, hogy a szemészek és optometristák továbbképzése közösen is történjen. A rendezvény jól szervezett és igazán kellemes hangulatú volt, ahol ez a két társszakma továbberősíthette a szakmai és baráti együttműködését.” Dr. Barta Ágnes