Megjelent a Szakma Füzet

Az előző cikk megjelenése óta elkészült a Kamara (MKIK/ÁKT) kiadásában az a szakma füzet is, amelyben egyszerűsített, mindenki számára érthető formában.

Az előző cikk megjelenése óta elkészült a Kamara (MKIK/ÁKT) kiadásában az a szakmafüzet is, amelyben egyszerűsített, mindenki számára érthető formában, mintegy figyelemfelhívóként megtalálhatóak a mi szakmáink is, ezen a linken olvasható.



 A „Szakmai kisokos” első része a szakmánkban résztvevők megnevezéséről, végzettségéről, és az ezen végzettséggel rendelkezők szakmai kompetenciájáról szólt. Leírtuk ki az Optikai termékkészítő, ki az Optikus, illetve, hogy ők mivel is foglalkoznak.

Itt jegyezném meg, hogy bár a szabályok egyértelműen fogalmaznak a gyógyászati segédezköz forgalmazásának feltételeivel kapcsolatban, ennek igazán – a saját szakmánk védelmében sem – tudunk minden esetben érvényt szerezni.

„7/2004. (XI. 23.) EüM rendelet a gyógyászati segédeszközök
forgalmazásának, javításának, kölcsönzésének szakmai követelményeiről

  1. számú melléklet: Gyógyászati segédeszközt forgalmazó szaküzlet
  2. Személyi feltételek:
    • c) egyedi méretvétel alapján készített szemüveg kiszolgálásához optikus/látszerész képesítés,”

 

Igyekeztünk pontosan és érthetően, ugyanakkor a szakmai feltételeknek megfelelően fogalmazni, ennek ellenére egyesekben felháborodást váltott ki az általunkegyébként a jogszabályokban eddig is egyértelműen meghatározott, a fent bemutatott rendelet is ezt igazolja,a legnagyobb jóindulattal és nem kevés munkával összeállított cikkünk.  Nem feladva a kitűzött célunkat, továbbra is várjuk az esetleges észrevételeket, kiegészítéseket, módosítási javaslatokat, hiszen folyamatosan naprakészen szeretnénk tartani ezen tartalmakat.

A teljesség kedvéért szeretnénk közreadni az Optometrisák által összeállított szakmai anyagot is, hiszen szorosan összefügg az optikus és az optometrista munkája, reményeink szerint erre hamarosan sort keríthetünk!

Mind amellett nem mentünk bele a szemészeti kérdésekbe – szemész szakorvos, gyermekszemész stb. – hiszen ez már a gyógyítás területe is, nemcsak a dioptriás vizsgálaté. Nyitottak vagyunk természetesen egy esetleges „ szemészeti/orvosi kisokos” átvételére és közreadására, amennyiben ennek birtokába jutunk.

Következő témaköreink a szakmánkba tartozó „eszközök” – szemüveg, kontaktlencse stb. – részletes mindenre kiterjedő leírása lesz, ami nem könnyű feladat, hiszen a régi megfogalmazások frissítésével, a mai kornak megfelelően kell összeállítanunk ezen meghatározásokat.