MOI Akadémia x Tihany

Az Optometrista Szekcióban mindhárman egészen biztosak voltunk abban, hogy a következő MOI Akadémia továbbképzés az Optika Hungary tihanyi helyszíne miatt kifejezetten népszerű lesz, és a Club Tihany jól ismert Levendula termében szép számmal összegyűlt, tudásszomjtól vezérelt kolléga ezt be is bizonyította. Azok a szakemberek, akik a kiállítás megtekintése mellett fontosnak tartották tudásuk fejlesztését is, pontosan tudják, hogy pácienseik magas színvonalú ellátásához az út az élethosszig tartó tanuláson keresztül vezet, és mi pedig törekedtünk a szervezés során ügyelni a gyakorlatban hasznosítható témák felsorakoztatásával.
A pénteki nap délutánján a workshopos megközelítésű képzésen kifejezetten a multifokális és a tórikus kontaktlencse illesztés kihívásainak megoldásában mélyült el Erdélyi Gabriella a Cooper Vision Hungary képviseletében. Tőle minden alkalommal modern, esztétikus képanyagú, jól strukturált prezentációkat hallhatunk, melyeket az optometristák mindennapos tevékenysége során tapasztalt kontaktológiai kihívások ihletnek, és hallgatóit most is a kompetenciák mentén szólította meg. Az optikai szalonokban adódik lehetőség megfelelő mennyiségű időt szánni a páciensek edukációjára, ami pedig az egészségügyi szolgáltatás minőségét javíthatja, és mindig egy eszköz az online kontaktlencse vásárlással szemben a vásárlók megtartására. Az előadó a kontaktlencse-illesztéshez jól alkalmazható tanácsokat adott hallgatóinak az aktualitásokról, és olyan termékismereti adatok is elhangzottak, melyek pusztán a katalógusok tanulmányozásakor, olykor nem derülnek ki, pedig a kontaktlencseviselési- elégedettséget támogatja, ha az illesztő tisztában van velük.  




Az Argus Optik Kft. workshopjának első blokkjában Máté István segített hallgatóinak elmerülni a réslámpa megfelelő használatában, egészen az alapoktól indulva, a funkciókat és a pontos beállításokat is részletesen tárgyalva. Minden optometrista megismerkedik az eszköz használatával a felsőoktatási képzés során, viszont a workshop gyakorlatias megközelítése új megvilágításba tudta helyezni azt, milyen sok lehetőség rejlik még a réslámpában, például az elülső szegmentum vizsgálatakor. Az ismereteket gyakorlati példákon keresztül, a hallgatókra mindig ki-kitekintve szemléltette az előadó és megalapozta a következő workshop tematikáját, melyben Szedő Gergő hozzá hasonlóan, az optometristákat bevonva, már kifejezetten a cornea topográfia alapjaira összpontosítva tartott. A résztvevők megismerhették az aberrométerek, az OCT-k és a cornea topográfok használatának lehetőségeit, valamint a tomográfiás felvételek megfelelő értelmezésének módját, és az új ismeretek mellett az előadó klinikai tapasztalatait is megosztotta hallgatóival.

A szombati napon 260 regisztrált kolléga hallgatta meg a látásgondozás különböző szakértőinek előadásait, ami kiváló lehetőséget kínált szabadon választható pontok megszerzéséhez, és Professzor Nagy Zoltán Zsolt a rendezvény megnyitása mellett minden előadást kiegészített értékes tanácsokkal, kifejezetten optometristák részére. 

Az első előadó, Dr. Feminger Andrea a könnyfilm és a műkönnyek szerepei mellett hangsúlyozta a páciensek edukációjának jelentőségét, mint az optometristák egyik kiemelt feladata, és ez nem utolsó sorban egy eszköz a szemészeti ellátás támogatására az optikai szaküzletekben világában is. 

Szörényi András előadása a glaukóma témakörét komplexen, hiánypótló részletességgel tekintette át, a betegségre és annak szűrési lehetőségeire pedig kifejezetten optometrista szemmel tekintett, hangsúlyozva a szakemberek felelősségét a felismerésben, valamint a páciensek informálásában. 

Dr. Bálint András a szürkehályog műtéten átesett páciensek látásélességének korrekciójára fókuszált előadásában, a folyamatot pedig egészen a szükséges információk igényétől kezdte, felhívva a figyelmet az internetes fórumokon megfogalmazódott leggyakoribb kérdésekre. Előadása a lencsetervezés fázisát és a leggyakoribb műtéti eljárásokat is ismertette, majd kiemelte azokat a szempontokat, melyek ismeretében az optometristák pácienseik számára a megfelelő korrekciót tudják felírni az optikai szaküzletekben. 

Kovács Sára a Semmelweis Egyetemen is kimagasló, a tapasztalataival megalapozott oktatói tevékenységet végez a kontaktológia témakörében. Előadásában ezalkalommal a kontaktlencse viselésének kontraindikációival foglalkozott. Azok a fontos iránymutatások, melyeket hallgatóinak tolmácsolt, a sikeres illesztői tevékenységet támogatják, segítenek a kontaktlencse viselés során fellépő szövődmények felismerésében és tudatos elkerülésében, mert támogatják az egészségtudatos magatartás kialakítását. 

Dr. Szalczer Lajos előadásában a szürkehályog műtéti kezelésének történetét ismertette, valamint a leggyakrabban előforduló cataracta típusokat prezentálta saját képanyagával, melyeket olyan diagnosztikai eszközök használatával készített, amik az optometristák számára is elérhetőek. A hiánypótló és értékes képanyag mellett, a szemléltetést prezentációja zárásaként egy olyan videóval folytatta, amely hallgatóit a szemészeti műtőbe invitálta, mert egy komplett, valós idejű cataracta korrekciós műtétet tekinthettek meg, mindezt pedig az előadó narrációja tette átlagon felüli élménnyé. 



Az előadássorozatot Dr. Barta Ágnes zárta, aki azokra a leggyakrabban felírt gyógyszerkészítményekre hívta fel a figyelmet, amelyek a páciensek látásélességére leginkább hatást gyakorolnak és hangsúlyozta mennyire fontos, hogy az optometristák kiemelt figyelmet fordítsanak a látásvizsgálat anamnézis felvételi szakaszára, mert ekkor tudnak a felírt korrekciót adott esetben jelentősen befolyásoló információkhoz jutni. 

A képzés nem csak az optometristák szabályszerű működéséhez elengedhetetlen pontokat biztosította a résztvevőknek, hanem a szakma fejlődését szolgálta és lehetőséget adott a szakemberek számára, hogy elmélyüljenek a legfrissebb ismeretekben, eljárásokban. A rendezvény kitűzött célja volt, hogy a résztvevők olyan tudással térjenek haza, amely segítségével még sikeresebben támogathatják pácienseik egészségügyi ellátását. Az előadók kreatív megközelítése, valamint az optometriai közösséggel való aktív kapcsolattartás pedig hozzájárult a szakma folyamatos fejlődéséhez, és nem utolsó sorban a foglalkozás presztízsének növeléséhez.

„A tudás márkafüggetlen.”

„Az első Tihanyom volt az Optometrista Szekcióval. Már összeszokott csapatként támaszkodtunk egymásra a szervezés és a lebonyolítás alatt is, ennek köszönhetően élveztük is minden percét. A visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy sikerrel zártuk a napot, nem csak az objektív mutatók (résztvevők létszáma, előadók és előadások sokszínűsége) de a jó hangulat alapján is!”
Molnár Judit Eszter

„Több, mint húsz éve járok Tihanyba mint látogató, ez volt az első alkalom, hogy szervezőként is részt vehettem benne. Nagy öröm számomra, hogy egy ilyen jó csapat tagja lehetek, és bízom benne, hogy a továbbiakban is, hasonló sokszínű, színvonalas előadáskat tudunk szervezni az érdeklődőknek.”
Kovács György