Optometrista kerekasztal beszélgetés

- Optika Hungary 2025. - így történt

A már hagyománynak számító kerekasztal beszélgetés célja a 2025-ös tihanyi Optika Hungary kiállításon is az volt, hogy kifejezetten az optometristák tevékenységével kapcsolatosan indítsunk el szakmai diskurzust és hogy egymás tapasztalatait megismerve tudjunk kellemes hangulatban társalogni a szakmai aktualitásokról. Egyértelműen megfigyelhető, hogy a 2023-as I. Optometrista kerekasztal beszélgetést követően a szakmai továbbképzések tematikája egyre inkább a szemész szakorvos és optometrista együttműködési lehetőségek köré épül, így a beszélgetés alapját ezúttal is ennek témája biztosította. A myopia előfordulásának ugrásszerű emelkedése és az európai korfa mintát követő társadalom látáskorrekciós, valamint szemészeti szűrővizsgálati igénye egyre fontosabbá teszi, hogy felfedjük, melyek azok a pontok, ahol a szemész szakorvosok és az optometristák egymást támogató munkát tudnak végezni Magyarországon. Megfigyelhető, hogy a látásgondozásban tevékenykedő szakemberek közül sokan felelősségüknek érzik a felismert ellátási problémák megoldását és már többen törekednek tudatosan kialakított jó gyakorlatokkal javítani a közvetlen munkakörnyezetüket. 
Beszélgetőtársaim közül Dr. Feminger Andrea kiemelte, hogy fontos az optometrista tevékenység ismertségét jelentősen javítani a magyar társadalomban és megosztotta a hallgatósággal, hogy rendelkezik már olyan tudatosan kiépített jó gyakorlatokkal, melyek segítségével a páciensei látásgondozását már a szakemberek bevonásával tudja támogatni. Dr. Szalczer Lajos is megosztotta a hallgatókkal, hogy a szemészeti praxisában a páciensek korrekciós igényeinek ellátásakor kifejezetten támaszkodik az optometristák tevékenységére és a képzés kezdetei óta mindkét szemész szakorvos számtalanszor hozzájárult már az oktatáshoz, a beszélgetést megelőzően pedig, a pontszerző előadások alkalmával ismételten bizonyították bizalmukat a szakemberek tevékenysége iránt hiánypótló prezentációikkal. Zimányi Géza a beszélgetés során hangsúlyozta, hogy a páciensek és a szemész szakorvosok bizalmát az optometristák leginkább a tudásuk folyamatos fejlesztésével tudják meghálálni, valamint azzal, ha a munkavégzés az optikai szaküzletekben is az etikusság mentén történik. Réz Kata a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának mestertanára felhívta a figyelmet arra, hogy annak idején, 1991-ben az optometrista képzés elindítását egy, a jelenlegi helyzethez alapvetően nagyon hasonlóan megfogalmazott társadalmi indokoltság, valamint a szakmai fejlődés szükségessége generálta, a beszélgetés során pedig az alapító okirat pontos szövegét Molnár Judit fel is olvasta. 

Beszélgetőpartnereim mindegyikének szívből köszönöm, hogy idejüket nem sajnálva osztották meg hallgatóikkal tapasztalataikat és javaslataikat a magyarországi optometria jelenével, valamint jövőjével kapcsolatban. 

Én, a „lelkizős optometrista” mérhetetlenül hálás vagyok.

A beszélgetés ezen a LINKEN visszahallgatható.