Visszatekintés az Optometrista Szekció 2024-es évére

A Magyar Optikus Ipartestület 2024. február 27-én megtartott, első közgyűlésén a résztvevők szavazatai alapján kinevezésre kerültek az új Optometrista Szekció Tagjai. Már a felkérések előtt ki lett jelölve az a koncepció, mely szerint fontos, hogy a tagok csapatban, egymás munkáját kiegészítve, segítve tudjanak tevékenykedni és mindegyikük az optika szakma más területén rendelkezzen tapasztalattal.
A tagok 2024. 03. 27-én tartott bemutatkozó podcast beszélgetése az Optikai Magazin Zárt Csoportban jelenleg is meghallgatható.

A megújult szekció szervezői munkájának első eseménye a Millenárison megtartott Optikus Szakmai Napon, 2024. 04. 06-án a MYOPIA Menedzsment című pontszerző volt és a korábbiakhoz hasonlóan, lehetősége nyílt a résztvevőknek elégedettségi kérdőívet kitölteni, melyen a visszajelzések alapján a rendezvény határozottan jobban sikerült, mint a 2022-es börze. A z eseményről itt számoltunk be.

Az Optometrista Szekció 2024. 07. 08-án Réz Kata és Raák Benedek megtisztelő jelenlétében a képzés múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélgetett, amit videós formában az Optikai Magazin Zárt Facebook Csoportjának tagjai jelenleg is megtekinthetnek. A vendégek megosztották tapasztalataikat az oktatói tevékenységben, illetve megfogalmazták milyen kihívásokkal találkoznak a sokféle generációt - és most már nemzetet is - képviselő hallgatóikkal végzett közös munka során, emellett pedig beszámoltak a májusi brüsszeli látogatásukról az ottani képzést végző egészségügyi intézményben.

Augusztus hónapban a MOI Mentor Programjövője is megfogalmazásra került, melynek célja, hogy tapasztalt kollégák segítségével létre tudjon jönni egy olyan szakmai közösség, ahol a még tanuló vagy frissen végzett optometristák fel merik tenni a felmerülő szakmai kérdéseiket. A diploma megszerzése utáni időszakban, amikor már egy munkahelyen szükséges a kollégáknak szemüveges-, valamint kontaktlencsés korrekciót javasolni és szemészeti szűréseket végezni, rengeteg gyakorlati kérdés merülhet fel, mellyel korábban az optometrista feltehetően nem találkozott, az Optometrista Szekció tagjai pedig szeretnének ezekben a döntésekben segítséget nyújtani. Számos neves kolléga felelt a felhívásra, akik érezték magukban a késztetést arra, hogy támogatásukkal magabiztossá tegyék a jövő nemzedékét. Az Optometrista Szekció köszöni türelmüket és kiváló javaslataikat a rendszer kidolgozásában, a MOI Mentor Program az Egészségtudományi Kar oktatóival és a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának bevonásával közösen képes lesz emelni a szakma társadalmi és egészségügyi megbecsülését.

Az Optometrista Szekció MOI Akadémia koncepciója is testet öltött, melynek célja, hogy új szintre emelje a szakmai képzéseket és folyamatos fejlődési lehetőségeket nyújtson az optometrista, valamint az optikus kollégáknak is. Az első rendezvény 2024. 09. 06-07-én került megrendezésre, az Aquaworld Resort Spa termeiben tartott két napos optometrista pontszerző- és a szombati napon optikus továbbképzéssel. 

A Magyar Optikus Ipartestület nagysikerű „Láss jól, vezess biztonságosan” kampányát záró podcast beszélgetésben pedig az Optometrista Szekció két tagja is rész vett. A project menedzsere, Varga Péter szervezésében egy szakmai, de mégis kötetlen, jó hangulatú beszélgetés került rögzítésre, melynek résztvevői a saját szakterületeiket képviselve osztották meg gondolataikat és mint kiderült, rengeteg párhuzam vonható a látásélesség, a vezetéstechnika és a gumiabroncsok állapota között, hiszen alapvetően ezek befolyásolják leginkább a reakcióidőt. Az erről készült beszámoló tartalmazza a Spotify linket is.   

Kiemelten fontosnak tartja az Optometrista Szekció minden tagja, hogy a visszajelzések figyelembe vételével folytatódjon a szakmai rendezvények és képzések szervezése, így a három tag munka melletti idejét nem sajnálva, több alkalommal is Facebook live videó formájában szólt a szakmai közösséghez az Optikai Magazin Zárt Csoportban. Itt a nézőknek lehetősége nyílt a felmerülő kérdéseket feltenni, akár visszamenőleg is kommentek formájában, a továbbiakban pedig várhatóak további hasonló kezdeményezések, valamint a jövőre nézve kifejezetten javasolt a kiküldött elégedettségi kérdőívek kitöltése az ipartestületi tagoknak. Az optometristák szerepe a magyarországi látásgondozás javításában kulcsfontosságú, és az is, hogy a szemész szakorvosokkal, valamint nem utolsó sorban a védőnőkkel közösen tudjanak kialakítani jó gyakorlatokat, mellyel egymás munkája segíthető és a páciensek ellátása javítható. 

2025-ben is töretlen lelkesedéssel és a kedvesen megfogalmazott, konstruktív javaslatokra nyitott szívvel vág bele a szakmát formáló munkába az Optometrista Szekció.

Molnár Judit Eszter, optometrista, optikus mester és az Essilor Optika Kft-nél senior tréner, a látszerész képzésben, valamint a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán is óraadó tanár. A tanulmányait folytatva, emberi erőforrás tanácsadó szakon szerzett MSc. diplomát, ahol már kifejezetten a csoportvezetésre fókuszált. komplex pedagógiai, pszichológiai és szakmai rálátása, hatalmas piaci tapasztalata mellett oktatói szerepvállalása, mérhetetlen szakmai alázata már rengeteg kollégával szerette meg az optikai munkát. Hitvallása, hogy merjünk segítséget kérni, ha valamiben nem vagyunk biztosak és gondolkodjunk együtt.

Kovács György, optometrista, optikus mester, a Zala Optika Csoport második generációs tulajdonosa, az elmúlt 25 évben, komplex rálátást és tapasztalatot szerzett a szakma minden munkaterületén, kiemelkedő műhelyes tudással bír. Cégvezetői tevékenysége révén ismeri annak mindennapi kihívásait és szépségeit, mellyel tovább tudja színesíteni az Optometrista Szekció munkáját, képviselve a több száz optikus kisvállakozás tulajdonosi nézőpontjait is. 2021-óta az optikus mestervizsga felkért vizsgabizottsági tagja és számos szemész szakorvossal közösen végzi látásgondozási munkáját üzleteiben, példaértékű jó gyakorlatokat kialakítva.

Imre Annamária, optometrista, optikus és egyéni vállalkozó a Trend Optika Csoport alkalmazásában, a Magyar Optikus Ipartestület elnökségének tagja, a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Karán az egészségügyi tanár mesterképzés hallgatója, illetve a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán óraadó tanár. Műhelyes, kereskedelmi, majd optometriai munkája során is lehetősége nyílt megismerni mindegyik terület szépségét és emellett miután számos alkalommal szembesült a szakma laikusok, valamint sokszor a törvényhozók által is méltatlan magyarországi megítélésével, nagy hangsúlyt fektet kifejezetten a kommunikációs- és egészségnevelési tevékenységekre, legyen szó televíziós, podcast megjelenésekre vagy egészségügyi technikumi ismeretterjesztésről.